~ Violete Africane ~

~~ Forum Dedicat Violetelor Africane ~~

AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Substratul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Bogdan
Admin

Numarul mesajelor : 190
Data de inscriere : 07/06/2007

MesajSubiect: Substratul   Dum Iun 17, 2007 11:35 am

Radacinile violetelor africane sunt fine si nu au puterea de a strabate in cautare de hrana un substrat compactat, greu, neaerisit.
De aceea exista foarte multe retete pentru substratul violetelor africane, facute special pentru a indeplini conditia de mai sus.

Un substrat foarte bun, dar din pacate ingredientele sunt aproape inexistente pe piata romaneasca, este format din:
1/3 turba de sphagnum
1/3 perlit granulatie medie
1/3 vermiculit granulatie medie
Acest substrat este foarte bun pentru udarea prin absortie capilara de ambele feluri.

Un substrat pe care eu l-am gasit convenabil este format din:
2 parti turba cernuta
1 parte cocopeat
1/4 parte perlit fin
1/4 nisip
Se potriveste foarte bine cu udarea in farfurie si prin absortie capilara cu laveta.

De specificat: datorita ingredientelor cu foarte putine substante nutritive, cei care folosesc aceste tipuri de substrat trebuie sa impuna un regim constant de fertilizare la 1/4 din concentratia indicata, la fiecare udare.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://violeteafricane.forumotion.com/
Aricica

Numarul mesajelor : 142
Data de inscriere : 18/06/2007

MesajSubiect: Re: Substratul   Vin Iun 29, 2007 2:18 pm

Pentru ca nu gasesc usor perlit sau vermiculit ambalate in cantitati rezonabile (mici Smile ), eu folosesc pamant de flori din comert (Florimo sau FloraSol) la care adaug foarte putin nisip si turba sphagnum si sunt foarte multumita de rezultate.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
edwiwa

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 10/07/2007

MesajSubiect: Re: Substratul   Mar Iul 10, 2007 10:19 pm

si la noi aceeasi problema cu perlita si vemiculita, nu am gasit decat saci la 200 de kile Sad !
asa ca pamantul il cumpar gata preparat din florarii, pt. plante de camera, totusi ar trebui sa aibe ceva mai multa perlita.
Vio
Sus In jos
Hariclea

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 33
Data de inscriere : 10/07/2007

MesajSubiect: Re: Substratul   Mier Iul 11, 2007 9:44 am

Cu perlitul e mai greu, intr-adevar, dar poate ne strangem mai multi si cumparam o cantitate mai mare de pe undeva...
Eu tin violetele mele in turba amestecata cu un strop de nisip si pamant de flori, pana acum nu s-au plans, sau... nu mi-au spus mie... Wink
Sus In jos
Aricica

Numarul mesajelor : 142
Data de inscriere : 18/06/2007

MesajSubiect: Re: Substratul   Lun Aug 13, 2007 3:51 pm

... si "Substratul" a plecat dincolo Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Substratul   

Sus In jos

Substratul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
~ Violete Africane ~ :: Îngrijirea violetelor :: Substrat, ghivece, metode de plantare-
Mergi direct la: