~ Violete Africane ~

~~ Forum Dedicat Violetelor Africane ~~

AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Metode de udare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Bogdan
Admin

Numarul mesajelor : 190
Data de inscriere : 07/06/2007

MesajSubiect: Metode de udare   Dum Iun 17, 2007 11:21 am

Pasionatii de violete africane au inventat multe metode de udare pentru plantele lor preferate. Aici sunt cateva:
- udarea prin absortie capilara:
1. Folosirea unei lavete de material sintetic, care absoarbe foarte bine apa. O parte a materialului este in contact cu apa dintr-un rezervor, iar ghivecele sunt in contact cu laveta, absorbind apa necesara plantelor. De mentionat ca substratul trebuie sa fie foarte aerisit, proportia de perlit ajungand pana la 1/2 din volumul total.

2.Folosirea unor sfori din material sintetic (nylon). Fiecare ghiveci are o sfoara trecuta printr-o gaura de drenaj, pana la suprafata substratului. Partea de jos a sforii, care atarna din ghiveci, este introdusa intr-un rezervor (o cutie de margarina cu capacul gaurit cu un cui de exemplu) in care se pune apa cu ingrasamant la 1/4 din concentratia recomandata. Plantele cresc uniform, datorita furnizarii constante de apa si ingrasamant. De mentionat, ca si mai sus, ca substratul trebuie sa fie foarte aerisit.

-udarea la suprafata
Apa se toarna direct in ghiveci, avand grija sa nu se ude frunzele, care se pot pata daca sunt lasate in lumina cu apa pe ele. Daca se intampla sa udati frunzele ,folositi un servetel pentru a indeparta apa.

-udarea in farfurie
Apa se toarna in farfuria ghiveciului. Lasati apa in farfurie maxim 30 minute. Daca apa se absoarbe din prima, mai adaugati pana ce planta si-a refacut "stocul" de apa.
De mentionat ca la a 4-a udare violeta trebuie udata la suprafata cu o cantitare de apa cam de 2 ori volumul ghiveciului, pentru a indeparta sarurile acumulate.

Mai sunt si alte metode, printre care ghivecele Oyama, dar nu se gasesc in Romania, asa ca nu are rost sa vorbim despre ele deocamdata.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://violeteafricane.forumotion.com/
edwiwa

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 10/07/2007

MesajSubiect: Re: Metode de udare   Joi Iul 12, 2007 11:19 am

am vazut ca americanii au tot felul de ape prin magazine, fac experimente care ar fi mai prolifica etc.
recent, am vazut ca au folosit apa declorificata in amestec cu cafea, atat pt. udare cat si pt. prinderea frun zulitelor. a dat rezultate, m-am oprit la aceasta pt. ca o putem obtine si noi, restul "apelor" cred ca ca se gasesc doar la ei in comert.
eu am sa incerc, voi ce ziceti?
Vio
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Bogdan
Admin

Numarul mesajelor : 190
Data de inscriere : 07/06/2007

MesajSubiect: Re: Metode de udare   Joi Iul 12, 2007 11:36 am

Eu nu am incredere in cafea.
Lasa-i pe ei sa experimenteze si apoi ne luam si noi dupa ei Twisted Evil
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://violeteafricane.forumotion.com/
Arianna

Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 01/08/2007

MesajSubiect: Re: Metode de udare   Dum Aug 05, 2007 9:12 pm

Udati violetele cu apa in care ati pus turba (2-3 pumni de turba se pun intr-o galeata de 10 litri, se tine 3 zile, dupa care se pot uda violetele).Cu aceasta apa udati de 2- 3 ori pe luna.

Ultima editare efectuata de catre in Lun Aug 06, 2007 11:24 am, editata de 1 ori
Sus In jos
anamaria

Numarul mesajelor : 112
Varsta : 43
Data de inscriere : 15/06/2007

MesajSubiect: Re: Metode de udare   Lun Aug 06, 2007 8:12 am

Dar ce turba? Pamantul pe care-l cumpar? Sau ce?
Sus In jos
Arianna

Numarul mesajelor : 39
Data de inscriere : 01/08/2007

MesajSubiect: Re: Metode de udare   Lun Aug 06, 2007 11:23 am

Anamaria,eu folosesc turba florimo (atat gasesc aici) cu ph 5,7-6,5.
Sus In jos
Aricica

Numarul mesajelor : 142
Data de inscriere : 18/06/2007

MesajSubiect: Re: Metode de udare   Lun Aug 13, 2007 3:47 pm

Subiectul "Metode de udare" a fost mutat si el dincolo Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Metode de udare   

Sus In jos