~ Violete Africane ~

~~ Forum Dedicat Violetelor Africane ~~

AcasaAcasa  GalerieGalerie  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Inmultirea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ariana
Vizitator

MesajSubiect: Inmultirea   Vin Iun 15, 2007 11:05 am

Inmultire:
Se inmulteste prin prelevarea frunzelor mature (dar nu batrane), care se planteaza in substrat de propagare. Dupa cca. 2-3 saptamani apar radacinile, iar frunzele noi dupa inca 4-6 saptamani. Dupa ce frunzele noi cresc, se replanteaza in ghiveci mai mare.
Sus In jos
Aricica

Numarul mesajelor : 142
Data de inscriere : 18/06/2007

MesajSubiect: Re: Inmultirea   Mier Iun 20, 2007 5:14 pm

Vin si eu cu mici completari...

-In cazul violetelor ce dezvolta frunze mari, se recomanda taierea varfului frunzei sau chiar injumatatirea ei, pentru a reduce suprafata de evapo-transpiratie.
Frunzele astfel pregatite pentru inradacinare nu se mai molesesc si formeaza mai usor radacini.
-Inmultirea violetelor se mai poate face si prin butasirea frunzelor in apa.
Frunzele proaspat taiate se pun intr-un pahar cu apa si se pozitioneaza paharul intr-o locatie semiumbrita.
Atentie, pentru a nu risca putrezirea frunzelor, apa din pahar nu se schimba ci se completeaza pe parcursul consumarii sau evaporarii ei.
Si un pont: NU umpleti paharul cu apa.
Puneti apa in pahar/recipient astfel incat petiolul/codita frunzei sa stea doar 1 - 1,5 cm in apa. Urmariti periodic (1 data la 2 zile) nivelul apei si completati cu cateva picaturi la nevoie.

In cca 2 saptamani vor apare mustatile/radacinile. Nu va grabiti sa le inradacinati pana acestea nu sunt bine formate. Dupa inca o saptamana, timp in care se dezvolta micile mustati aparute in apa, puteti pune butasul de frunza in pamant.
Folositi ghivece sau recipiente mici si nu prea adanci.
Pentru plantarea individuala a frunzelor, 5 cm diametru este mai mult decat suficient. Daca plantati 2 frunze impreuna, puteti folosi ghivecele cu diametru de 6-8 cm.
Peste 2 saptamani vor incepe sa apara frunzulite din care se vor dezvolta ulterior cativa pui de violeta.
Din acest moment va trebui sa treaca cca 1 luna sau chiar 2, functie de conditile de lumina si caldura oferite, pana ce noile plantute vor putea fi separate si transplantate individual in ghivece separate.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
edwiwa

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 10/07/2007

MesajSubiect: Re: Inmultirea   Joi Iul 12, 2007 11:25 am

eu am facut asa: am acopeirt paharul cu o folie de plastic, am facut o gaurica prin care am introdus frunza, linga frunza am mai facut o gaurica in folie ca sa intre aerul.
in felul acesta nu mai trebuie sa controlezi daca apa din pahar se evapora si frunzulita sta bine, nu exista riscul sa alunece in apa.
apa ramane limpede si curata.
Vio
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Bogdan
Admin

Numarul mesajelor : 190
Data de inscriere : 07/06/2007

MesajSubiect: Re: Inmultirea   Joi Iul 12, 2007 11:37 am

Frunzele se pot planta direct in substrat (foarte usor si afanat)
In 4 saptamani am avut pui!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://violeteafricane.forumotion.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Inmultirea   

Sus In jos

Inmultirea
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
~ Violete Africane ~ :: Îngrijirea violetelor :: Înmulțire-
Mergi direct la: